- 2018-10-29 •
- Naujienos
„Rewo“ nesupranta paveldosaugininkų sprendimų
Nekilnojamojo turto (NT) bendrovė „Rewo“, dėl kurios projekto Vilniaus senamiestyje prokurorai ėmėsi ginti viešąjį interesą, teigia, kad Kultūros paveldo departamentas (KPD) užsiima manipuliacijomis, ir nesupranta, kaip tos pačios institucijos sprendimai prieštarauja vienas kitam.
Pirmadienį „Rewo“ žiniasklaidai išplatino savo reakciją į prokurorų sprendimą siekti panaikinti statybos leidimą.
Praėjusį penktadienį Vilniaus apygardos prokuratūra pranešė, kad kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą prašydamas panaikinti statybos leidimą daugiabučiui Žygimantų g. 12A, netoli Žaliojo tilto. Čia antrinė „Rewo“ įmonė „Žygimantų 12“ turi leidimą statyti 73 prabangių butų projektą. Suplanuotų investicijų suma – 16,8 mln. Eur.
Prokuratūra teigia sprendimą ginti viešąjį interesą priėmusi, kai gavo KPD pareiškimą dėl galbūt neteisėtai išduoto statybos leidimo. O statybos leidimas buvo išduotas remiantis KPD Vilniaus skyriaus pritarimu daugiabučio projektui.
Pareiškime teismui prokuroras nurodo, kad žemės sklypas sostinės Žygimantų gatvėje, kuriame planuojama statyti daugiabutį, patenka į kultūros paveldo vietovės – Vilniaus senamiesčio – teritoriją ir yra susijęs su saugoma vertingąja savybe: tūrinės erdvinės struktūros sandara.
„Naujai suprojektuotas keturių aukštų pastatas su mansarda, manoma, pažeistų senamiesčio erdvinę struktūrą. Anksčiau sklype Žygimantų gatvėje stovėjo dviejų aukštų pastatai, kurių tūris buvo akivaizdžiai mažesnis nei planuojamo statyti daugiabučio, be to, naujo pastato vieta neatitinka anksčiau sklype stovėjusių pastatų vietos. Naujai suprojektuotas pastatas uždengtų nuo pėsčiųjų pasažo dešiniajame Neries krante matomas Arkikatedrą baziliką, varpinę ir kitus vertingus Vilniaus senamiesčio architektūros objektus. Įvertinus planuojamo statyti daugiabučio projektą, yra pagrindas manyti, kad naujai pastatytas pastatas pažeis Vilniaus senamiesčio vertingąją savybę – panoramą, uždengdamas ar iš dalies uždengdamas kultūros vertybes“, – teigiama prokuratūros pranešime.
Bendrovė nesutinka
Edvinas Malevskis, „Rewo“ vadovas, įsitikinęs, kad daugiabučio projektas visuomenės intereso nepažeidžia ir buvo planuojamas pagal visas reikiamas procedūras.
„KPD, priimdamas neatsakingus sprendimus, vadovaujasi ne įstatymais, bet, inicijuodamas jų pakeitimus bei užsiimdamas manipuliacijomis, siekia visuomenei ir verslui nesuprantamų tikslų, už kurių galbūt stovi konkretūs asmenys“, – spaudai pirmadienį išplatintame pranešime cituojamas p. Malevskis.
Jis stebisi, kad institucija ginčija jos pačios priimtus sprendimus ir susidariusią situaciją įvardija kaip „sąmoningai užvirtą isteriją“.
„Verslininkai pasibaisėję stebisi žaidimus be taisyklių žaidžiančių valstybės pareigūnų savivale. Juo labiau kad į panašią situaciją yra patekę ir keli kiti NT plėtros projektai Vilniaus senamiestyje ir jo prieigose“, – sako p. Malevskis.
Anksčiau šiame sklype stovėjo medinis namas, kuris nebuvo įrašytas į Kultūros paveldo registrą. Ponas Malevskis teigia, kad plėtra šiame sklype skirtingose institucijose buvo pradėta derinti dar 2011 m. Ir tik 2017 m. rudenį KPD Pirmojoje nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryboje nuspręsta, kad senamiesčio vertingąsias savybes reikia papildyti panorama, atsiveriančia nuo pėsčiųjų pasažo dešiniajame Neries krante.
2017 m., kai bendrovė surengė architektūros konkursą, KPD Pirmoji nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nusprendė, jog teritorija turi vertingąją savybę – Vilniaus senamiesčio panoramą nuo dešiniajame Neries krante esančio pėsčiųjų pasažo, jungiančio Kalvarijų gatvę su viešbučio „Radisson Blu Hotel Lietuva“ prieigomis. Nepaisydama šio sprendimo, bendrovė nugriovė čia stovėjusį pastatą. KPD nurodė jį atstatyti. Praėjusį gruodį teismo sprendimu „Žygimantų 12“ leista laikinai šio nurodymo nevykdyti, skelbė BNS.
„Kam naudinga šita netvarka? Tikrai ne visuomenei ir ne kultūros paveldo saugojimui. KPD kreipėsi į prokuratūrą, skųsdamas savo paties „galimai neteisėtą“ sprendimą išduoti statybos leidimą projektui „Žygimantų 12“. Kitaip tariant – KPD į prokuratūrą kreipiasi kaltindamas pats save neteisėtais veiksmais. Prokuratūra, kaip matyti iš jos pareiškimo, nesusipažinusi su projekto eiga, skuba kreiptis į teismą dėl statybos leidimo panaikinimo. Mums nesuvokiamas toks puolimas prieš projektą, kurį vykdome laikydamiesi visų teisės aktų ir kultūros paveldo apsaugos reikalavimų“, – aiškina p. Malevskis.
Pasak jo, niekas iš atsakingų valstybės pareigūnų įmonei nepaaiškino, kaip senamiesčio vertingoji savybė – panorama – tiesiogiai gali turėti įtakos daugiabučio projektui.
„Kai tarybos sprendimą apskundėme Vilniaus apygardos administraciniam teismui, teismas ieškinį atmetė, motyvuodamas, kad tarybos sprendimas jokių teisinių pasekmių projektui nesukelia“, – sako „Rewo“ vadovas.
Vidinės kovos
Centrinė KPD vadovybė, atšaukdama Vilniaus skyriaus sprendimus, teigė, kad prieš ją vykdomas puolimas, „inicijuotas asmenų, tiesiogiai prisidėjusių prie kultūros paveldo žalojimo, pvz., Šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčios ir šalia esančios buvusios Šv. Jokūbo ligoninės teritorijos komplekso užstatymo daugiaaukščiu pastatu projektinių sprendinių suderinimas, neužkirstas kelias pažeisti Vilniaus senamiesčio vertingąsias savybes Vilniaus g. 18, Žygimantų g. 12 ir kitose šio senamiesčio vietose“.
Taip KPD reagavo į „Lietuvos ryte“ pasirodžiusius buvusio KPD Vilniaus skyriaus vadovo Vito Karčiausko ir jo pavaduotojos Anželikos Zdanevičienės interviu, kuriuose šie paveldosaugininkai kaltina vadovybę spaudimu ir vidinėmis kovomis.
Ponas Karčiauskas iš pareigų buvo atleistas ir teismo keliu bando būti į jas grąžintas.
KPD teigia, kad buvusiam skyriaus vedėjui ir vyriausiesiems specialistams anksčiau buvo paskirtos 7 drausminės nuobaudos „už šiurkščius įstatymų nesilaikymo atvejus“.
„Šis desperatiškas veikimas dar labiau sustiprino Kultūros paveldo vadovybės ryžtą nesitaikstyti su nustatytais įstatymų pažeidinėjimais, o bandymus panaudoti žiniasklaidą ir valdžios institucijas traktuoti tik kaip nevykusį spaudimą atsisakyti dedamų pastangų užtikrinti viešąjį interesą kultūros paveldo sistemoje“, – rašoma KPD tinklalapyje.
Ne vienintelis
„Rewo“ projektas nėra vienintelis, pastaruoju metu pakliuvęs į panašią situaciją.
Nors buvusioje Šv. Jokūbo ligoninės teritorijoje planuojamiems biurams buvo pritaręs KPD Vilniaus skyrius, vėliau centrinė KPD vadovybė inicijavo specialiosios komisijos sudarymą. Ji priėjo išvados, kad reikia tikslinti buvusios ligoninės pastatų vertingąsias savybes ir atšaukti Vilniaus skyriaus išduotus suderinimus bei projektavimo sąlygas. Vėliau, šių metų spalį, KPD pirmoji nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba padidino viso komplekso apsaugą, kas iš esmės reiškia, kad negalima nei didinti esamų statinių ploto, nei statyti naujų objektų.
Šaltinis: vz.lt