Dėmesio! Mes naudojame slapukus.
Šioje svetainėje naudojame slapukus, kurie pagerina ir Jums pritaiko svetainės funkcijas, padeda rinkti lankytojų statistiką ir pritaikyti Jums internete rodomą reklamą. Sutikimą galėsite bet kada atšaukti, o slapukus ištrinti.
Sutinku Skaityti daugiau

Butų pirkimo „iš brėžinių“ mada traukiasi

Vakarų Europoje gaji tendencija pirkti butą ne „iš brėžinių“, o jau pastatytame name, įsitvirtina ir Lietuvoje. Žmonių susidomėjimą butais baigtuose statyti namuose didina tiek emocinės priežastys, tiek racionalūs veiksniai, kurių sąrašą pastaruoju metu papildė banguojanti situacija nekilnojamojo turto (NT) rinkoje ir augančios palūkanų normos.

Pasak nekilnojamojo turto vystymo kompanijos REWO vadovo Edvino Malevskio, ekonomiškai stipriose šalyse, tokiose kaip Vokietija, Didžioji Britanija, daugiau nei pusė parduodamo naujo nekilnojamojo turto yra jau pastatytas.

„Žmonės šiose šalyse ilgai ruošiasi nuosavo būsto įsigijimui, ypač pirmojo, o kai tas laikas ateina, jie nori turėti daiktus „čia ir dabar“, o ne laukti neapibrėžtą laiko tarpą. Įsigydami jau pastatytą nekilnojamąjį turtą pirkėjai gali būti ramūs, kad projektas neužsitęs, nereikės laukti, kol galės įsikelti, taigi jie gali tiksliau planuoti savo laiką ir išlaidas. Be to, matydami pastatytą namą jie gali aiškiai įvertinti jame įgyvendintus sprendimus, statybų kokybę, naudotas medžiagas, aplinką, o kartu įsitikinti ar butas atitinka lūkesčius fiziškai jame apsilankydami“, – sako E. Malevskis.

Naujovę išbando Vilniuje

Lietuvoje butų pirkėjų įpročiai  ir poreikiai taip pat keičiasi, pirkėjai vis dažniau ieško butų, kuriuos galėtų iškart įsirenginėti, ruoštis kraustymuisi. Galimybė ateiti į pastatytą objektą, jį pajausti apžiūrint gyvai suteikia aiškumo, užtikrintumo dėl perkamo turto.

Mūsų šalyje praktika „pirma pastatyti, tada pardavinėti“ dar tik pradeda formuotis – NT rinkoje ilgą laiką vyravo tendencija – butų pardavimas „iš brėžinių“ ir kartais labai ankstyvoje stadijoje, kai dar net nebuvo prasidėję statybos darbai. Pirmieji suskubę pirkėjai išgraibstydavo  brėžiniuose patraukliausiai atrodančius butus, o statyboms pasibaigus pirkėjams, ieškantiems jau pastatyto būsto, belikdavo rinktis iš to, kas liko.

Atsižvelgdama į situaciją rinkoje, REWO nusprendė išbandyti naujovę: sostinėje vystomo projekto „Mo Garden“ butų prekybą pradėjo baigus statybas 85%, kada galima apžiūrėti pastatytus butus ir lieka tik jų aplinkos tvarkymo darbai. Pirkėjai greta miško ir tvenkinių įsikūrusioje gyvenvietėje gali rinktis jau pastatytus A++ energinės klasės butus su erdviomis terasomis, o butus pilnai įsirengę pirmieji gyventojai į juos galėtų įsikelti dar iki vasaros.

Nauda ir pirkėjui, ir NT vystytojui

Malevskis teigia, kad sprendimas pirma pastatyti, o tada pardavinėti priimtas atsižvelgus į besikeičiančius žmonių įpročius ir norą išbandyti kažką naujo.

„Tai nauja praktika Lietuvoje, „Mo Garden“ yra vienas pirmųjų, jei ne pirmas projektas rinkoje, kurio aktyvius pardavimus pradėjome pastatę objektą. Žinoma, tai prailgina projekto realizavimo laiką, tačiau ši strategija turi ir privalumų, tarp jų – sumažėjęs neapibrėžtumas. Tai naudinga abiem pusėms: klientas mato ir gali įvertinti galutinį produktą prieš jį pirkdamas, o mes tiksliai žinome, kokius kaštus patyrėme“, – sako REWO vadovas.

Pastaraisiais metais šalies NT rinkoje jaučiamas sulėtėjimas, paklausa tiek Vilniuje, tiek visoje Lietuvoje yra sumažėjusi. Ilgėjančiam pirkėjų sprendimo priėmimo laikui įtakos turi daug veiksnių, įskaitant ir išaugusią infliaciją, palūkanų normas. Kita vertus, kaip rodo „Registrų centro“ duomenys, būstai pigti neskuba.

Pasak E. Malevskio, esant tokiai situacijai užtikrintumas pirkėjams yra itin svarbus: „Viso projekto statybos proceso metu mes valdome kylančias rizikas, tačiau statybos darbai gali užsitęsti keliais ar net keliolika mėnesių ilgiau nei planuota ne dėl mūsų, o trečiųjų šalių, kuriuos suvaldyti galimybių ne visuomet turime. Tokiu atveju pirkėjai praranda ne tik laiką bet, tam tikra prasme, ir pinigus, kurie ilguoju laikotarpiu nuvertėja. Taigi jau pastatyto būsto pirkimas turi savo privalumų tiek plėtotojams, tiek pirkėjams ir turi teisę į gyvenimą“.

Būstai gamtos apsuptyje pagal kiekvieno poreikius

Jau pastatyto naujo būsto privalumus suteikiantis modernios architektūros kvartalas „MO Garden“ vystomas pustrečio hektaro plote prie Buivydiškių tvenkinių.  Tvenkinių ir miško kaimynyste išsiskirianti gyvenvietė pirmiausia orientuota į žmones norinčius gyventi arčiau gamtos, palaikyti aktyvų gyvenimo būdą, bet kartu turėti gerą susisiekimą su miesto centru.

Funkcionaliai išplanuoti butai turi atskirus įėjimus, nuosavus kiemelius, galimybę įsigyti parkavimo vietą ir sandėliuką. Kvartale bus įrengtas gyventojams skirtas parkas su erdvėmis vaikams, gyventojų poilsiui ir bendruomenės pramogoms.

Mozūriškių gatvėje išdygusiame „Mo Garden“ projekte butai yra su daline apdaila, tačiau pirkėjai gali rinktis ir pilną apdailą, kuria pasirūpins REWO partneriai. Tokiu atveju kiekvieno buto apdailos projektas yra derinamas individualiai, atsižvelgiant į pirkėjo poreikius ir galimybes, taigi būstą žmonės gali įsirengti ne pagal šabloną, bet būtent taip, kaip nori jie.

Šiuo metu „Mo Garden“ projekto pirmajame etape parduodami 60 pastatytų butų su kiemeliais, kurių plotai nuo 57 m2 iki 78 m2.